A robotok felgyorsítják a Covid-19 tesztek gyártását
A Senova orvostechnológiai vállalat a néhány percen belüli eredménnyel szolgáló ellenanyag-gyorstesztek előállításához az Omron intelligens robotjait használja
A koronavírus elleni küzdelemben gyorsaságra és szoros együttműködésre van szükség. Ennek okán a Senova, a biomarkerek, vírusok és mikroorganizmusok gyorstesztjeinek piacvezető német fejlesztője és gyártója úgy döntött, hogy a gyártási folyamatok gyorsításához az Omron robotika területén szerzett szakértelmét fogja felhasználni. A tesztek manuális gyártása rendkívül időigényes eljárás. Az elmúlt hetekben az Omronnal és a Kraus Maschinenbau GmbH vállalattal karöltve a Senova olyan gépeket fejlesztett ki, amelyek jelentős mértékben gyorsítják és javítják a folyamatot. Ennek köszönhetően rövidebb idő alatt sokkal több ember tesztelhető.
A Senova rekordidő alatt dobta piacra az első Covid-19 antitest-gyorsteszteket. Ezeket a terhességi tesztekhez hasonló teszteket az Omron eCobra 600 típusú közepes méretű SCARA robotjával gyártják. A megoldással sikerült növelni a gyártási kapacitást, ezért két további eCobra 600 Pro robotot építettek be a gyártósorba. A daraboló- és csomagológépet a Kraus Maschinenbau fejlesztette és építette, a gép vezérlését és meghajtását pedig az Omron NX vezérlője végzi. Az első gépet május közepén szállították a Senovához. A megnövekedett igény miatt további gyártósorok telepítését tervezik.
A teszt hatékonyságát rekordidő alatt sikerült igazolni
A Weimarban található Senova egy az immunkromatográfiás módszeren alapuló gyorstesztekre (Lateral Flow Assay – LFA) specializálódott vállalat. A cég legújabb megoldása az antitest-gyorsteszt, amely jelenleg a legkeresettebb termékük világszerte. A teszt 10 percen belül képes kimutatni, hogy az adott személy fertőzött-e a Covid-19 vírussal.
A tesztet egy a Jena Leibniz Institute for Photonic Technologies (Leibniz-IPHT) kutatóintézet tagjait is köreiben tudó nemzetközi kutatócsoport fejlesztette ki, a teszt pedig már hetek óta elérhető. A készlet kimutatja a vérből, hogy az illető fertőzött-e a SARS-CoV-2 (azaz Covid-19) vírussal vagy esetleg immunis rá. Az IgG-antitestek már a fertőzést követő néhány napon belül kimutathatók; ugyanis csak a fertőzés során képződnek. Ezek az antitestek gyakran hónapokig észlelhetők, ami már fennálló immunitásra utal. Így például a teszt elvégezhető az ápolókon és az orvosokon, hogy kiderítsék, immunisak-e a vírusra. A kutatócsoport kínai partnerekkel, valamint a Servoprax orvostechnikai eszközöket forgalmazó vállalattal közösen végezte el a teszteket. A tesztek rekordnak számító 3 hónap alatt igazolták hatékonyságukat.
A tesztek iránti óriási kereslet kielégítése érdekében a Senova hatalmas mennyiségben gyártja a terméket. A tesztkészletek korábbi manuális gyártásával és csomagolásával lehetetlen volt teljesíteni a több ezer megrendelést. Éppen ezért a projekt ütemterve nagyon szoros volt. Az új gépeknek és az Omron robotoknak köszönhetően percenként 30–45 gyorsteszt vágására és csomagolására van lehetőség. Mivel az igény óriási, a kapacitást gyorsan kellett növelni, sőt, már a további gépek beépítését is megtervezték.
Precíz és megbízható összeszerelés
Az eCobra robotok elengedhetetlenek az alkatrészek pontos összeszereléséhez, nagyon megbízhatóak, rugalmasak és hatékonyak. A SCARA robotok ideálisak az orvostechnikai alkatrészek rendkívül pontos megmunkálásához, összeszereléséhez és anyagmozgatásához. A négytengelyű robotok működési tartománya akár 800 milliméter is lehet, ezáltal könnyedén adaptálhatók a különféle alkalmazási területekhez. Az eCobra technológia magas fokú megismételhetőséget biztosít, teherbíró képessége pedig akár az 5,5 kg-ot is elérheti. A beépített erősítőknek és vezérlőknek köszönhetően a robotban kevesebb kábel található. A fej feletti szerelhetőség hatékony helykihasználást eredményez még az orvostechnológiában alapvető fontosságú tisztahelyiségekben is. Az Omron és a Kraus Maschinenbau a szoros együttműködésnek köszönhetően olyan gépet alkotott, amely gondoskodik a tesztgyártás és -csomagolás minőségéről, megbízhatóságáról és sebességéről.
„Örülünk, hogy technológiánkkal hozzájárulhatunk a koronavírus elleni küzdelem globális erőfeszítéseihez” – mondja Dr. Klaus Kluger, az Omron Electronics GmbH kelet-közép-európai vezérigazgatója. „Az ilyen esetek is bizonyítják, hogy mennyire fontos a szoros és megbízható együttműködés.”
„Ennek a kihívást jelentő projektnek a gyors és egyszerű végrehajtása csakis az ügyfél, a gépgyártó, valamint a rendszereszközök és vezérlők beszállítója közötti kiváló interakció és együttműködés révén volt lehetséges.” – teszi hozzá Joachim Kraus, a Kraus Maschinenbau ügyvezető igazgatója.
Az eCobra 600 típusú robottal kapcsolatos további információkért látogasson el a terméklapra.