Mi várható az automatizálás terén 2024-ben? Az OMRON Europe hat, a műszaki változásokat előrevetítő irányvonalainak előrejelzése
Közzétéve: 2023. december 13. hely: Operational Excellence
Az elmúlt néhány évben bekövetkezett megrázkódtatások sorozata a fokozott geopolitikai és gazdasági kockázatok új korszakát hozta el. Ez arra készteti a gyártókat, hogy az üzleti modelljeiket alkalmazkodóbbá és rugalmasabbá tegyék, és újragondolják a globális ellátási láncaikat és üzleti kapcsolataikat. Ezzel egyidejűleg egyre nagyobb a nyomás, hogy az ESG (Environmental, Social, Governance) környezeti, szociális és vállalatirányítási elveket beépítsék az operatív döntéshozatalba. A mesterséges intelligencia, az adattudomány, a gyártás digitális leképezése (digital twins) valamint az érzékelő, megfigyelő és képalkotó technológiák mind-mind alapvető fontosságúak lesznek az automatizálási és vezérlési megoldások kifejlesztéséhez, amelyek segíthetnek a gyártóiparnak alkalmazkodni ehhez az új valósághoz. Ebben az összefüggésben szeretném megosztani a hat legfontosabb trendet, amelyek 2024-ben és azon túl is hatással lesznek az ipari automatizálásra és alakítani is fogják majd azt.
1. trend: A helyi termelés támogatása
2. trend: A vásárlói élmény (CX – Customer Experience) előtérbe helyezése
3. trend: Az OT (Operation Technology) és az IT (Information Technology) összekapcsolása a rugalmas gyártás költségoptimalizálása érdekében
A rugalmas gyártás felé történő évek óta tartó elmozdulás egyre nagyobb lendületet kap, és olyan koncepcióként fejlődik, amely lehetővé teszi a gyártók számára, hogy szükség esetén gyorsan változtatni tudjanak termelésükön. A HMLV (High Mix/Low Volume) azaz sok féle termék kis szériás gyártása a személyre szabás új szintjeit érte el – különösen a gyógyszeriparban –, és a rugalmas munkafolyamatok, amelyek zökkenőmentesen tudnak váltani a különböző termékek között, a lokalizált gyártásra jellemzőek. A rugalmas gyártás legfőbb kihívása azonban a pénzügyi életképesség biztosítása. Az OMRON úgy véli, hogy az OT-világ és az IT-világ összekapcsolása a mérnöki költségek optimalizálásának kulcsa, és azt jósolja, hogy 2024-ben és azt követően a gyártás digitális leképezésének megoldásait széles körben alkalmazzák erre a célra. A digitális iker technológiával a vállalatok újratervezhetik a termelést és tesztelhetik a változásokat egy virtuális környezetben. Ez nemcsak csökkenti a fejlesztési időt, hanem kockázatmentesíti és költségoptimalizálja is a projekteket.
4. trend: Adatelemzés a fenntarthatóság által vezérelt döntések meghozatalához
Amellett, hogy a virtuális valóságot használják a költségek optimalizálására, a gyártók egyre inkább a valós gépfelügyeletre támaszkodnak, hogy a rugalmas, lokalizált gyártási műveleteket észszerűbbé – és fenntarthatóbbá – tegyék. A gyártók minden ágazatban arra törekszenek, hogy csökkentsék a nyersanyag- és energiafelhasználást, és az automatizálási szolgáltatóiktól várják a válaszokat. Gyári környezetben az adatgyűjtés és -elemzés a nagy teljesítményű vezérlőrendszerekkel együtt javulást eredményezhet ezen a területen. Ennek érdekében az OMRON kifejlesztette az i-BELT szolgáltatást, amely a hálózatba kapcsolt ezközök (IoT) alapelvei és az adatelemzés alkalmazásával javítja az automatizált rendszerek hatékonyságát.
5. trend: A fokozottabb termelési biztonság a hajtó motorja az automatizált ellenőrzéseknek
A rugalmas gyártással járó másik kihívás a biztonsági és minőségi előírások betartása. Minél több változó van ugyanis a gyártásban, annál nagyobb a hibák és problémák lehetősége. Egy olyan világban, ahol a márkák egyre inkább a nyilvánosság érdeklődésének tárgyát képezik, és a hírnév egy pillanat alatt elillanhat, ezért a vállalatok minden eddiginél komolyabban veszik a biztonságot. Ez ösztönzi az olyan automatizált, mesterséges intelligenciával működő ellenőrzőrendszerek fejlesztését, amelyek biztosítják minden egyes termék biztonságát, sértetlenségét és minőségét – még az egyedi tételekből álló műveleteknél is.
6. trend: Mesterséges Intelligencia (AI) a peremterületeken és azon túl
A mindennapi életben a mesterséges intelligencia mindenhatósága fenyegetésként érzékelhető, de az ipari automatizálás területén hatalmas – és még mindig nagyrészt kihasználatlan – lehetőséget jelent a rendszer teljesítményének folyamatos javítására.
Az OMRON a robotikában, a vezérlőkben és a képfeldolgozó szerekben alkalmazza a mesterséges intelligenciát a „peremterületeken”. Például a tükröződő felületek nagyon apró hibáinak azonosítására és a csomagológépekben lévő elakadások felismerésére használjuk. A mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztési feladataink közé tartozik a gyártási környezet alapos megismerése, és továbbra is vizsgálni és fejleszteni fogjuk az AI ezen a téren történő felhasználását.
A következő néhány évben a teljesen rugalmas gyártás új modelljére történő áttérés fogja uralni és irányítani az automatizálási fejlesztéseket. Ez lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy szembenézzenek a jövőbeli ellátási lánccal kapcsolatos kihívásokkal, miközben megfelelnek a vevői igényeknek. Ezzel párhuzamosan a minőséget, a biztonságot és a fenntarthatóságot előtérbe helyező, autonómabb gyártás irányába való elmozdulást fogunk látni.