Hogyan befolyásolja a munkaerőhiány a logisztikai ágazatot, és miért épp az automatizálás jelentheti a megoldást?
Közzétéve: 2021. augusztus 11. hely: Flexible Manufacturing
A raktárakban tapasztalható munkaerőhiány okai
Bár a logisztika az egyik legsúlyosabban érintett ágazat, a munkaerőhiány az iparágak széles körét érinti. A kutatások azt mutatják, hogy 1998 óta 2021 nyarán a legmagasabb a betöltetlen álláshelyek száma az Egyesült Királyságban, és az elmúlt négy év adataival összevetve a leggyorsabb ütemben csökken a munkaerő-kínálat. 2021 nyarán a lezárások utáni újranyitással együtt megugrottak a munkaerőigények; a koronavírus-járvány miatt elrendelt utazási korlátozások és a Brexit miatt az Egyesült Királyságba érkező tengerentúli munkavállalók hiánya pedig tovább súlyosbítja a helyzetet.A raktárakban tapasztalható munkaerőhiány három fő következménye
- A munkaerőhiány azt jelenti, hogy a raktáraknak magasabb béreket kell kínálniuk, hogy több embert csábítsanak a jelentkezésre. Ez nem kizárólag a logisztikai munkáltatók számára jelent költségnövekedést: a fogyasztókat és a gyártókat/beszállítókat is érinti.
- A munkaerőhiány a raktárban jelentős terhet ró a meglévő alkalmazottakra is. Ha egy egyébként is megterhelő munkakörben hosszabb munkaidőt kell ledolgozni, az gyakran több pontatlanság és hiba előfordulásához vezet.
- Kevesebb alkalmazottal a raktárak nem képesek ugyanolyan minőségű szolgáltatást nyújtani. Ez az ügyfelek szempontjából pedig hosszabb kiszállítási időt jelent, és összességében az áruk mozgásának csökkenésével jár.
A raktári műveletek automatizálásának előnyei
- raktárkezelő szoftverről,
- a raktárkészlet mobil eszközökkel történő beolvasásáról,
- a felhőalapú tárhelyhez történő egyszerű hozzáférésről,
- RFID-technológiát használó intelligens polcokról és raklapokról,
- IoT-érzékelőkről,
- vagy robotika beépítéséről,
Autonóm mobilrobotok
A mobilrobotok képezik a raktári automatizálás egyik legizgalmasabb területét. Elemzik a környezetüket és közvetlen emberi felügyelet nélkül mozgatják az árukészletet, így helyettesítve a kézzel működtetett targoncákat. Ennek eredményeként kiküszöbölik a munkaigényes, ismétlődő, fizikai erőt igénylő feladatokat, javítva a raktári munka hatékonyságát és csökkentve az alkalmazottak terhelését.
A mobilrobotok nagyszerű megoldást jelentenek a munkaerőhiány leküzdésére, és átformálják a raktárakban történő készletmozgás menetét.