Nyomonkövethetőség az autóiparban: Amit a döntéshozóknak és szakértőknek jelenleg érdemes szem előtt tartaniuk
Közzétéve: 2022. május 23. hely: Flexible Manufacturing
Legyen szó az e-mobilitásról vagy az autonóm vezetésről, a szakképzett munkaerő hiányáról vagy a digitalizációról – az autóipar alapvető változáson megy keresztül, amit például a globalizált platformokra és szabványosított járműarchitektúrákra való átállás is jelez. Egyrészt a gyártás egyre hatékonyabbá válik, másrészt viszont akár egyetlen hibás alkatrésznek is sokkal messzebb menő következményei lehetnek, mint valaha. A költséges visszahívásokkal szembenézni kénytelen autógyártóknak egyre összetettebb követelményekkel és szigorúbb előírásokkal kell számolniuk. Megéri-e nyomonkövethetőségre törekedni, ha ehhez járművenként akár 20 000 alkatrészt kell felcímkézni? A válasz: igen. De ahhoz, hogy az adatok hasznosak is legyenek, a hatékony olvasási és ellenőrzési technológiák mellett nagy teljesítményű szoftverek is szükségesek.
Számos oka van annak, hogy a gyártóknak pontos nyilvántartást kell vezetniük azokról az alkatrészekről és egységekről, amelyekből egy új autó áll. Ha a minőséget nézzük, például vonalkódkövetés segítségével lehet elérni, hogy biztosan a megfelelő alkatrészeket szereljék össze. Ennél is fontosabb azonban, hogy minden egyes autóalkatrészt vissza lehessen követni az eredeti szállítójáig. Visszahívás vagy hibás alkatrész felfedezése esetén a gyártóknak gyorsan és átfogóan utána kell járniuk, honnan származnak az egyes alkatrészek. Ez olyan adatokkal egészül ki, mint a tételszám, a gyártási dátum és egyéb olyan fontos információk, amelyek segítségével kideríthető, hogy mely járműveket érinti a hibás alkatrész problémája. Az AIAG, a VDA, az ANSI és az ISO ajánlásai és szabványai részletesen meghatározzák az ezzel kapcsolatos tudnivalókat. A gépjárműipar globalizálódásával a könnyűgépjárművek gyártása 2023-re várhatóan világszinten eléri a96 millió járműegységet. Ez azt jelenti, hogy akár egyetlen hibás alkatrész is óriási következményekkel járhat, ezt pedig mindenáron meg kell akadályozni.
Miért fontos tehát a nyomonkövethetőség?
- A nyomonkövethetőség minimálisra csökkenti a hamisítást, mivel az eredeti alkatrészek egészen a származási helyükig visszavezethetők.
- A gyártási folyamat egyszerűbbé válik a közvetlen alkatrész-azonosítással, címkék vagy RFID-címkék használatával, mivel a valós idejű nyomonkövetési rendszerek a gyártási folyamat minden állomásánál továbbítják a folyamatadatokat, lehetővé téve az ellátási lánc optimalizálását és az átfutási idők csökkentését. Ezek a rendszerek figyelemmel kísérik és összehasonlítják a gyártósorokat, és rendelkezésre bocsátják az annak kiderítéséhez szükséges adatokat, hogy mely gyártási lépések tartanak a vártnál tovább és ennek mi az oka.
- Egyes gyártóknál a gyártóberendezések és a termékfejlesztés költségei nagyobb gyártóbázisra terjednek ki, különösen a nagyvállalatoknál. Ennek viszont az a hátránya, hogy már egyetlen hibás – vagy hamisított – alkatrész is komoly következményekkel járhat. Ezért a megbízható nyomonkövetési rendszerek fontosabbak, mint valaha. A globálisan szabványosított architektúra által létrehozott nagy beszállítói rendszer megköveteli a valós idejű láthatóságot, hogy a problémákat gyorsan meg lehessen oldani, mielőtt ezek piacra kerülő új autók millióit érintenék.
Kompakt vonalkódolvasókra van szükség
A vonalkódok garantálják, hogy minden alkatrész egyedi azonosítóval rendelkezik, bárhová kerüljön is később. Ez általában egy közvetlen alkatrészjelölés (direct part marking, DPM), amelyet magára az alkatrészre vésnek vagy nyomtatnak. Az autóiparban a nyomonkövethetőség céljából kódolt kulcsfontosságú adatok közé olyan információk tartoznak, mint amilyen az alkatrész-, a sorozat-, a tétel- vagy a típusszám. De más információkat is kódolhatnak a vonalkódokba, például az elsődleges gyártót, a származási helyet, a gyártási időt és dátumot, a lejárati dátumot, a gyártó vagy összeszerelő üzemet, az összeszereléshez használt alkatrészeket és/vagy a szoftververziót.Száloptikás lézeres jelölés és beágyazott SQL-kliensek
Végkövetkeztetés: A nyomonkövethetőség a modern gyártás szerves része
A nyomonkövetési rendszerek egy olyan módszert kínálnak, amellyel a folyamatváltozások összefüggésbe helyezhetők, és így ki lehet elemezni a végtermék minőségére gyakorolt hatásukat. Segítenek azonosítani a kockázatokat, mérséklik ezek hatását, és összességében véve az állandó éberség állapotát tartják fenn. Bár a nyomonkövethetőség összetett dolognak tűnhet, az a struktúra, amelyre épül, viszonylag egyszerű. Azáltal, hogy egyedi vonalkódokat alkalmaznak a folyamatban lévő munkák során, és ezeket a kódokat az összeszerelési folyamat alatt mindvégig beolvassák, a gyártók jelentős mennyiségű adatot tudnak gyűjteni és tárolni azzal kapcsolatban, hogy egy tétel valamely adott pillanatban hol található, illetve mi történt vele eddig.
Az autógyártók jelenleg rengeteg olyan sürgető és összetett kihívással néznek szembe, amelyek megkövetelik az átfogó és megbízható dokumentációt és nyomonkövethetőséget. Ahhoz, hogy a vállalatok kiállják az idő próbáját és versenyképesek legyenek, hatékony automatizálási és robotikai megoldásokra van szükségük, amelyekhez olyan intelligens és integrált nyomonkövetési megoldások társulnak, mint a lézerjelölők, vonalkódolvasók, vonalkód-hitelesítők és -ellenőrzők, amelyek segítségével a gyártás megzavarása nélkül rögzíthetők és elemezhetők az adatok.
Az OMRON nyomonkövetési megoldásainak kínálata
Az OMRON nyomonkövetési termékekből és megoldásokból álló globális kínálata integrált, intelligens és interaktív. A vállalat teljes körű automatizálási platformja programozható logikai vezérlőket, mozgásvezérlőket, gépi képfeldolgozó rendszereket, biztonságtechnológiát és robotikát foglal magában, hogy előmozdítsa az adatkezelés, az ellenőrzés és az anyagkezelés teljes nyomonkövethetőségét. Az IoT-képes eszközök zökkenőmentesen kommunikálnak egymással és több adatrétegen keresztül egy szervezeten belül (MES vagy ERP). További információ: http://industrial.omron.eu.OMRON MX-Z2000H sorozatú száloptikás lézeres jelölő: kiváló minőségű, gyors és tartós jelölési megoldás fémekre, műanyagokra/műgyantákra és egyéb anyagokra.
OMRON MicroHAWK weblink szoftverrel: a precíz nyomon követési és ellenőrzési megoldásokhoz.
OMRON Sysmac SQL- és MQTT-kompatibilis vezérlők: az egyszerű adatgyűjtéshez és -illesztéshez