Robotikai trendek 2024-ben: Az egyszerű és rugalmas alkalmazás elengedhetetlen a teljes potenciál eléréséhez
Közzétéve: 2024. július 3. hely: Flexible Manufacturing
A teherhordótól a kollégán át a csapatjátékosig: A robotok szerepe az elmúlt hét évtizedben drámaian megváltozott. A mesterséges intelligencia több lehetőséget teremt, de az ember továbbra is meghatározó tényező marad.
Robotok vagy emberek – melyikük fogja meghatározni a termelést a jövőben? George Devol programozható robothoz kapcsolódó 1954-es szabadalma óta ez a kérdés napjainkig vitát vált ki. Devol Unimate névre keresztelt robotja forradalmasította az iparágat a veszélyes feladatok biztonságos elvégzésével. Ezzel rávilágított arra, hogy a hangsúly nem a robotok és emberek küzdelmén van, hanem a robotok és az emberek közös munkájának hatékonyságán. Az elmúlt 70 év során az ipari igények a rugalmasságot, a skálázhatóságot, az alkalmazkodóképességet és a fenntarthatóságot helyezik előtérbe. A robotok olyan feladatokat látnak el, amelyek lehetővé teszik az emberek számára, hogy az értékteremtő tevékenységekre összpontosítsanak.
Minden negyedik ipari vállalat tervez az automatizálásba fektetni
A modern ipari robotika fontosságának szemléltetéséhez érdemes áttekinteni a jelenlegi tanulmányokat. A Stanford Egyetem tudósai kiszámították, hogy jelenleg több mint 3,4 millió ipari robot van világszerte. Az elemzések szerint a robotok globális aránya a gyártóiparban a dolgozókhoz képest 1 a 71-hez. Az ipari vállalatok a következő öt éven belül a tőkéjük egynegyedét az ipari automatizálásba tervezik befektetni. Az ipari robotika fejlődését számos technológiai fejlesztés, a különböző iparágakban történő szélesebb körű alkalmazás, valamint az új megközelítések, például a mesterséges intelligencia (MI) és a gépi tanulás integrálása jellemzi.
A kobotok a kollégáink lesznek
A robotokat a korai éveikben elsősorban hasznos eszközöknek tekintették, amelyek képesek voltak ismétlődő és nehéz feladatokat elvégezni. A kollaboratív robotok, azaz kobotok bevezetésével egyre fontosabbá vált az az elképzelés, hogy a robotok biztonsági korlátok nélkül, munkatársként dolgoznak az emberek mellett. A kobotok elvét az 1990-es években dolgozták ki. Az első modellek az új évezred elején kerültek piacra, és mintegy 2010 óta a kobotok nélkülözhetetlenné váltak a gyártás számos területén.
A kobotok ismétlődő feladatokat kapnak
A kollaboratív robotika sikere Skandináviában kezdődött, különösen Dániában és Svédországban, ahol a gyártóknak a képzett és költséges munkaerő hiányának kompenzálása céljából szüksége volt a technológiára. A raklapozás a kollaboratív robotika kiváló példája ebben a vonatkozásban – ismétlődő, nem kreatív és nem értékteremtő feladat, amelyet a technológia könnyedén elvégezhet az emberek helyett. Ezzel szemben az emberi munkavállalók a megtakarított időt a fontosabb és összetettebb feladatok ellátására fordíthatják.
Trendkövető kognitív robotika: A NEURA Robotics és az OMRON együttműködése
Ez az új típusú együttműködés az emberek és a technológia között az elmúlt években szintet lépett. Az MI és a gépi tanulás integrációja egyre jobban alkalmazkodó és tanuló robotokat hoz létre, amelyek saját tapasztalataikból tanulnak, és ezzel optimalizálják a feladatok elvégzését. Ez lehetővé teszi a különböző gyártási követelményekhez való rugalmas alkalmazkodást. Emellett a robotokat egyre inkább az MI segítségével képzik, hogy azok leutánozhassák az emberi érzékelést és a kognitív összefüggéseket. Ezen a területen működik együtt az OMRON a NEURA Robotics vállalattal, amely a kognitív robotika egyik globális úttörője. A partnerség célja, hogy átalakítsuk a gyártóipart azáltal, hogy kognitív robotokat vezetünk be az ipari automatizálásba, valamint fejlett MI-funkciókat alkalmazunk a hatékonyság, a rugalmasság és a biztonság javítása érdekében. A hagyományos ipari robotokkal ellentétben a kognitív robotok képesek tanulni a környezetükből, független döntéseket hozni, és alkalmazkodni a gyorsan változó gyártási körülményekhez. Ez új alkalmazási lehetőségeket tesz lehetővé, beleértve a bonyolult összeszerelési feladatokat, a részletes minőség-ellenőrzést vagy az adaptív anyagkezelést.
A siker kulcsa: alkalmazkodóképesség
A modern kobotok most már biztonságosan és zökkenőmentesen működnek együtt az emberi alkalmazottakkal az érzékelőtechnológia és a biztonsági szoftverek fejlődésének köszönhetően. Az ipar 4.0-ban a dolgok internete (IoT) összeköti a robotokat és a gyártólétesítményeket, ezzel lehetővé téve a teljes körű automatizálást és valós idejű felügyeletet. A továbbfejlesztett hardver és pontosság növeli a megbízhatóságot és a teljesítményt. Az ipari robotok programozása most már egyszerűbb, így a kisebb vállalatok számára is elérhetővé válnak. Jelenleg a gyártóktól – különösen a középvállalkozásoktól – azt várják el, hogy rugalmasan reagáljanak az új követelményekre. A robotikának ezért képesnek kell lennie arra, hogy könnyedén és rugalmasan alkalmazkodjon a különböző alkalmazásokhoz, és hogy gyorsan reagáljon a változó gyártási követelményekre.