PPWR: Miért létfontosságú a láncon átívelő együttműködés, a nyomonkövethetőség és az intelligens csomagolás?
Közzétéve: 2024. szeptember 24. hely: Sustainable Manufacturing
Az Eurostat adatai szerint 2021-ben az EU-ban élő minden egyes személy 188,7 kg csomagolást termelt, ami majdnem 32 kg-mal több, mint a 2011-es adat. Ebben az időszakban a műanyag csomagolási hulladék mennyisége 27%-kal nőtt. Miközben az újrahasznosítási arány is nőtt, a műanyag csomagolások nagy részét még mindig nem hasznosítják újra – a legfrissebb statisztikák szerint Európában csak néhány ország ér el 50%-os arányt a műanyagok újrahasznosítását illetően.
Felismerve, hogy a meglévő jogi keretrendszer nem mozdítja elő a csomagolási hulladék mennyiségének csökkentését, a bizottság 2022-ben a csomagolásról és csomagolási hulladékokról szóló 2018. évi irányelv (PPWR) felülvizsgálatát javasolta.
A felülvizsgált PPWR várhatóan az év végéig lép hatályba, és alapvetően változtatja meg a csomagolás tervezésének, fogyasztásának és hulladékkezelésének módját. Az aktualizált rendelet széleskörű, de a mögöttes cél a keletkező csomagolási hulladék mennyiségének csökkentése és a csomagolás újrahasznosíthatóságának növelése.
Szabályozási követelmények
A rendelet új követelményeket vezet be mind a kormányok, mind az ipar számára. A csomagolás csökkentésével kapcsolatos szigorú célkitűzések teljesítése mellett, a tagállamoknak a műanyag palackokra és italdobozokra vonatkozóan, kötelező visszaváltási rendszert (DRS) is fel kell állítaniuk, valamint a magas minőségű újrahasznosítás megkönnyítése érdekében rendszereket és infrastruktúrát kell kialakítaniuk a végfelhasználóktól származó csomagolási hulladék visszaküldéséhez és elkülönített gyűjtéséhez.
A gyártóknak 2030-ig minden csomagolóanyagot újrahasznosíthatóvá kell tenniük, valamint dokumentálniuk és jelenteniük kell az általuk használt csomagolóanyag mennyiségét. A rendelet kiterjesztett gyártói felelősséget (EPR) vezet be a csomagolóanyag-gyártók számára a csomagolási hulladék összegyűjtésének, válogatásának és újrafeldolgozásának költségeiben való anyagi részvétel formájában.
A felelősség felosztása
A rendelet lényegében a csomagolási hulladék elszámoltathatóságát ösztönzi, és hozzájárul ahhoz, hogy a fogyasztási cikkek gyártóira egyre nagyobb nyomás nehezedjen olyan szempontból, hogy az általuk forgalomba hozott csomagolásért annak teljes életciklusa alatt felelősséget vállaljanak.
Bár e kötelezettségek közül sok feketén-fehéren (néha szürkén!) szerepel az európai törvényhozók által elfogadott szövegben, a rendeletnek egy teljesen „íratlan” dimenziója is van.
Az értéklánc különböző érintettjeinek figyelembe kell venniük, hogy nem tudják teljesíteni a kötelezettségeiket úgy, ha elszigetelten dolgoznak. Példátlan szintű, láncon átívelő együttműködésre lesz szükség. A gyártók csak akkor tervezhetnek olyan csomagolást, amely nagy mennyiségben újrahasznosítható, ha tudják, milyen lesz a hulladékgyűjtési és -válogatási infrastruktúra, és hogy milyen válogatási és újrahasznosítási technológiákat fognak használni. A gyártóknak holisztikusan kell tekinteniük a csomagolásukra.
Ez a rendelet alapvetően keretrendszert teremt a csomagolás körforgásos gazdasága számára, amely gyakorlati szinten a teljes értékláncon át való nyomonkövethetőséget igényel.
A nyomonkövethetőség automatizálása a körforgás támogatásáért
A csomagolás teljes életciklus során való nyomonkövethetőségének az adatokban rejlik a kulcsa, és ehhez olyan adathordozókra van szükség, amelyek a csomagolás teljes élettartama alatt olvashatóak maradnak, még akkor is, ha beszennyeződnek vagy megsérülnek. A tapasztalatokból azonban az szűrhető le, hogy a hagyományos adathordozók, amelyek a gyártás során a csomagolásra való felhelyezésük pillanatától a fogyasztóhoz való eljutás pillanatáig elvégzik a feladatukat, nem teljesítenek jól a termék fogyasztása és a csomagolás hulladékkezelése után. A régóta várt körforgás hatékony eléréséhez ez az egyik fő probléma, amelyet meg kell oldani.
A digitális vízjelek ebben a tekintetben számos előnyt kínálnak a hagyományos adathordozókkal szemben. Nagy igénybevételt jelentő körülmények, például nagyobb szalagsebesség, erős szennyeződés és zúzódás esetén is megőrzik teljesítményüket. Ezeknek a tulajdonságoknak köszönhetően a digitális vízjelek ígéretes eszközt kínálnak az újrahasznosítás fellendítésére azáltal, hogy automatizálják a csomagolás azonosítását az anyag-újrahasznosító létesítményekben. A vízjelbe ágyazott adatok alapján a csomagolás automatikusan a megfelelő válogatási folyamatba irányítható, ami végül egyszerűbb folyamatokat és jobb minőségű újrahasznosított anyagokat eredményez.
Ezt a lehetőséget felismerve az OMRON együttműködésre lépett a digitális vízjelezési technológiák terén vezető szerepet betöltő Digimarc vállalattal egy olyan innovatív ipari automatizálási megoldás kifejlesztésére, amellyel a csomagolás a teljes életciklusa alatt nyomon követhető.
A kihívások leküzdése
A digitális vízjeles technológia ipari környezetben történő bevezetésével kapcsolatos egyik kihívás az, hogy a vízjeleket nagy sebességgel kell azonosítani, leolvasni és ellenőrizni ahhoz, hogy a rendszer kereskedelmi szempontból életképes legyen. Ez nem egyszerű feladat, különösen akkor, ha a csomagok nehezen vizsgálható anyagokból készülnek, vagy különböző tájolásban helyezkednek el.
Az OMRON mesterséges intelligenciát és a mély-tanulási algoritmusokat hasznosító speciális képfeldolgozó rendszerei új lehetőségeket tárnak fel a nyomonkövetési funkciók rendkívül nagy sebesség melletti, gyors és pontos azonosítására, ellenőrzésére és kezdeményezésére, még akkor is, ha a trükkösebb csomagolási formátumok, például átlátszó fólia vagy hengeres címkével ellátott palackok leolvasásáról van szó.
A megfelelésen túl is előnyös
A csomagolóanyagok azonosítására és osztályozására szolgáló technológia alkalmazása fontos a PPWR kontextusában, de az előnyei túlmutatnak a jogszabályi megfelelés biztosításán. A kontrollellenőrzések automatizálásával értéket is teremthet azáltal, hogy megakadályozza a késztermék összetevőinek helytelen megfeleltetését vagy téves címkézését, és növeli a csomagolt áruk gyártásának, teljesítésének és forgalmazásának sebességét és pontosságát.
Miközben belépünk a csomagolási hulladékért való felelősségvállalás korszakába, és arra törekszünk, hogy lezárjuk a csomagolás ciklusát, a nyomonkövethetőség gyorsan az ellátási láncok egyik alappillérévé fog válni. Az azonosítás automatizálásának fejlesztései révén a digitális vízjelekkel ellátott intelligens csomagolás hatékony eszközzé válhat az erőforrások visszanyerésére irányuló küldetés teljesítésében.
További részletekért lépjen velünk kapcsolatba!