Innovatív cobotos alkalmazás fokozza a munkabiztonságot a Leica Geosystems vállalatnál
Közzétéve: 2021. február 11. hely: Flexible Manufacturing
A kollaboratív robot automatizálja a tálcák kezelését, továbbá javítja a munkabiztonságot és az ergonómiát a veszélyes munkaterületen.
Amikor a Leica Geosystems vállalatnak sokoldalú megoldásra volt szüksége ahhoz, hogy automatizálja az epoxi anyaggal töltött tárgyak tálcáinak kezelését, az OMRON TM kollaboratív robotja (cobot) mellett döntött. Az OMRON cobotot a Gibotech, az OMRON egyik partnervállalata ajánlotta a számukra.
A Leica Geosystems globális vállalat, amely prémium minőségű érzékelők, szoftverek és szolgáltatások szállítására szakosodott a geodézia, az építőipar, az infrastruktúra, a bányászat, a repülőgépgyártás, az általános gyártás és más iparágak területén. A dániai Odense városában található, gépvezérlőket gyártó üzemében a vállalatnak rugalmas, pontos és biztonságos megoldásra volt szüksége a tálcák állványról történő mozgatásához. A tálcákat precízen el kellett helyezni, hogy a rajtuk lévő tárgyak epoxi anyaggal tölthetőek legyenek. Az új megoldás esetén a skálázhatóság is fontos szempont volt.
Az emberek védelme
Az egyik alapvető problémát az jelentette, hogy az epoxigőzök károsak lehetnek az emberek egészségére, mivel gyulladást és irritációt okozhatnak az orrban, a torokban és a tüdőben.
Az OMRON TM cobotja tökéletes megoldást jelentett, mivel az emberekre nézve veszélyes területeken is könnyedén alkalmazható. A megoldás további összetevői közé tartozik az OMRON NX és NXIO gépvezérlő rendszere, valamint a Sysmac gépi automatizálási platformja. A megoldás könnyedén telepíthető volt a Leica gyártási folyamatiba, a rendszerintegrálást pedig a Gibotech végezte.
Miként automatizálja az OMRON TM cobotja a tálcák kezelését? Először is, a TM határjel segítségével felvesz egy tálcát az állványon található egységek közül. A határjel egy olyan logó vagy jelölő, amelyet az állványon elhelyezve könnyedén felismer a cobot kamerája. A jelölő referenciapontként szolgál a cobot mozgásához, mivel a határjelhez viszonyítva más pontok is meghatározhatók.
Ennek köszönhetően a cobot betanítható a tárgyak helyének azonosítására. Ezt követően a határjel segítségével nagy pontossággal képes a tárgyak felszedésére és elhelyezésére. Ha az állványt elmozdítják, a cobot a határjel pozíciójának köszönhetően továbbra is tudni fogja, merre kell mozognia.
A Leica folyamata során a cobot felszedi a tálcát, majd úgy helyezi el, hogy az egy epoxiextrudáló alatt helyezkedjen el. Úgy állítja be a tálca pozícióját, hogy a rajta található különböző tárgyakat fel lehessen tölteni epoxi anyaggal. Ezt követően a cobot az epoxi egységekkel töltött tálcákat néhány órára állványokra rakja, ahol a kikeményítés és a keményedés történik. Ezt követően a cobot a TM határjelet használva visszateszi a tálcát az állványra.
A cobotos megoldás előnyei
Az új rendszernek köszönhetően a tálcákon lévő különböző tárgyak feltölthetők epoxi anyaggal anélkül is, hogy ehhez emberi jelenlétre lenne szükség. Ez javítja az ergonómiát és a munkakörnyezet biztonságát, továbbá megvédi a Leica munkatársait, akiket más, üzleti szempontból kritikus fontosságú feladatokra helyeztek át. Az új megoldás ugyanakkor a vállalat munkaerő- és termelési költségeit is csökkentette.
Kenneth Jochumsen, az OMRON projektmenedzsere a következőket fűzte hozzá: „Ez egy nagyon különleges és innovatív cobotos alkalmazás, amelyhez hasonló még nem volt az északi országokban. Az integrált technológiai megoldásaink és az ipari automatizálás terén szerzett széleskörű ismereteink segítettek hozzá a megoldás kifejlesztéséhez. A teljes projekt összhangban állt az emberek és a gépek közötti interaktív és biztonságos együttműködésről szóló OMRON-filozófiával.”
Bent Andersen, a Leica Geosystems termékellátási és folyamatszolgáltatási menedzsere a következőket fűzte hozzá: „Cégünk a jövőben jelentős bővülésre készül, ezért fontos volt olyan megoldást találni, amely a vállalat növekedésével együtt tud növekedni. Ezért különösen tetszett az OMRON automatizálási megoldásának rugalmassága és méretezhetősége, valamint az, hogy biztonságosabb munkakörnyezet teremtett.”