Próbaüzem keretein belül mobilrobot automatizálja az ételosztást egy idősotthonban
Közzétéve: 2021. április 16. hely: Flexible Manufacturing
A finnországi Kustaankartano Idősek Otthona jelenleg is egy autonóm mobilrobotot tesztel a Kustaankartano Élelmiszer Központ és az idősotthon közötti élelmiszer-logisztika automatizálásához. A kísérlet a Helsinki Szolgáltatási Központ (Service Centre Helsinki); a Helsinki Szociális és Egészségügyi Szolgáltatási Osztály (Helsinki Social Services and Health Care Division); és a Forum Virium Helsinki együttműködésében valósul meg. Célja az idősotthon különböző részlegeibe történő ételszállítás korszerűsítése.
0:00
-
Próbaüzem keretein belül mobilrobot automatizálja az ételosztást egy idősotthonban
A Dimalog Oy által kifejlesztett Polle (igásló) elnevezésű robot az OMRON LD-250 típusú autonóm mobilrobotján alapszik. Ez a legerősebb az LD robotszéria modelljei közül, amely akár 250 kg-os rakományokat is tud kezelni. Képes önállóan navigálni, és úgy tervezték, hogy együttműködjön az emberekkel, így kollaboratív és biztonságos munkakörnyezetet biztosít.
A mobilrobot úgy viselkedik, mint egy tálalókocsi, de az ételek szállítása és a fogások felszolgálása mellett más dolgok, például levelek, kartonpapír hulladék és a mosnivaló szállítására is alkalmas. A mobilrobot önállóan navigál a Kustaankartano szervizalagútjában, liftjeiben és feljáróin. Könnyen felismerhető, mivel a lovak patkóinak dobogására emlékeztető hangokat ad ki, hogy könnyebben észrevehető legyen, amikor elhalad valahol. Polle emellett a veszélyeket és a potenciális akadályokat is felismeri a folyosókon. A dinamikus akadályelkerülésnek köszönhetően képes navigálni szűk és változó környezetben, akkor is, ha egy új akadály, pl. ágy kerül oda.
Új megközelítés az élelmiszer-szállításban
Katriina Bernoulli, a Helsinki Szolgáltatási Központ szolgáltatásfejlesztési vezetője szerint: „Kustaankartanoban az ételkiosztásra fordított idő legnagyobb része az ételek szállítására megy el, mivel a terület hatalmas, és nagy a távolság az egyes részlegek között. Reméljük, hogy az új technológia ezt megkönnyíti. A sikeres élelmiszer-szállításhoz elengedhetetlen, hogy az ügyfelek pontosan időben kapják meg az ételüket, és ha probléma merül fel, azonnal értesítést kapunk. Ez majd lehetővé teszi, hogy az élelmiszer-szállítás másképpen történjen.”
A robotok megjelenése a vendéglátóiparban új jelenség. Az új projektben – mely a Kustis Goes Digi! és a Co-created Health and Wellbeing (CoHeWe) projektek része – a résztvevő felek közötti szoros együttműködésnek kiemelkedő jelentősége van annak biztosításában, hogy különböző nézőpontokat vegyenek figyelembe. A próbaüzemek során a mobilrobot működésére vonatkozó visszajelzéseket és megfigyeléseket összegyűjtik a későbbi kiértékeléshez.
A mobil- és kollaboratív robottechnológiára specializálódott Dimalog Oy nevű technológiai céget választották ki partnerként a robot kivitelezésére. A próbaüzemben használt szolgáltatástervezést Muotohiomo Oy vezetésével végezték. Peeter Lange, a Forum Virium Helsinki CoHeWe projektmenedzsere szerint: „A Polle robot nagyszerű példája annak, hogyan innovál Helsinki városa a vállalatokkal karöltve. Kustaankartano olyan teszthelyszín, ahol a cégek valós felhasználói környezetben próbálhatják ki a termékeiket. Ha az innovációk működnek, a város pénzt, időt és forrásokat takaríthat meg.”
Ha a kísérlet sikeres lesz, akkor a robottechnológiát a Helsinki Szolgáltatási Központ egyéb étkeztetési szolgáltatásainál is lehet majd használni, különös tekintettel az egészségügyre. A kísérlet remélhetőleg új megvilágításba helyezi a lehetőségeket. „A robotok használata a vendéglátóiparban még mindig újdonságnak számít, de a közeljövőben biztosan gyakoribb lesz” – teszi hozzá Katriina Bernoulli. „Polle révén információkat szerezhetünk arról, hogyan működnek a robotok az élelmiszerszállításban, de remélhetőleg betekintést nyerhetünk a robottechnológia lehetőségeibe a teljes iparág területén is. Számunkra ez egy érdekes tanulási folyamat lesz.”
Egyéb lehetőségek a robotok számára
Az étkeztetés mellett a robottechnológiára úgy tekintenek, mint egy lehetőségre más iparágak igényeinek teljesítésére is. Mikael Neuvonen projektvezető, valamint a Helsinki Szolgáltatási Központ fejlesztési szolgáltatások részlegének igazgatója megjegyzi: „A kísérletezés és a robotok használata a különböző szolgáltatásokban már hosszú ideje egyike az ezen szolgáltatások területén kitűzött céljainknak. Reméljük, hogy ennek a kísérletnek az eredményét nemcsak az ételszállításhoz, hanem a szociális- és egészségügyi ágazatban is felhasználhatjuk.”
Ugyanezt a véleményt hallhatjuk a Kustaankartano Idősek Otthonában is, ahol az emberek boldogan vesznek részt új kísérletekben. Ahogy az intézmény igazgatója, Tarja Sainio kifejti: „A Kustis Goes Digi! projekt részeként a Kustaankartanoban sokféle kísérletet végeztünk a digitalizáció területén. Új munkamódszereket keresünk, hogy felszabadítsuk munkatársaink erőforrásait, és ezáltal több idő jusson az otthon lakóinak gondozására, valamint a velük végzett munkára. Ez a próbaüzem is ennek a projektnek a része. A jövő a digitalizációé, és alig várjuk, hogy láthassuk milyen lehetőségeket hoz a robottechnológia és a digitális világ, valamint részt akarunk venni ebben a fejlesztési munkában.”
További részletekért lépjen velünk kapcsolatba
A cikk megosztása
X
Facebook
Linkedin
Link másolása
Vegye fel a kapcsolatot az Omron szakembereivel
Van bármilyen kérdése vagy szeretne személyes tanácsadást kapni? Forduljon szakembereink egyikéhez.