Digitalizáció az autóiparban: Hét ötlet az intelligens termeléshez
Közzétéve: 2022. november 2. hely: Sustainable Manufacturing
Ha fejlődni szeretne, és úrrá akar lenni a válságokon, akkor digitálisan felkészültnek kell lennie – ez a kulcsfontosságú autóipari ágazatra is érvényes. A digitális eszközök elkerülhetetlenek az ügyfelek megszólításában és a termelékenységben. A Capgemini tanulmánya szerint a mesterséges intelligencia (AI) és a fenntarthatóság kulcsfontosságú hajtóerők és kiemelt témák. A Gartner szakértői pedig rámutatnak a nyílt forráskódú együttműködési megközelítések, a holisztikus ökoszisztémák és a technológiai együttműködések fontosságára. De mire kell figyelnünk a digitalizáció és az intralogisztika terén a jövő termelésében? Erre a kérdésre két részben szeretnénk választ adni. Először az intelligens gyárban történő digitalizálással kapcsolatos tippeket osztjuk meg. Az OMRON automatizálási szakértőként évek óta támogatja a gyártókat és a beszállítókat a digitalizáció tökéletesítése felé vezető úton.
Hogyan segítenek a digitális eszközök az intelligens gyárak jelenlegi kihívásainak kezelésében?
Napjainkban a rugalmasság és az ügyfélközpontúság, a megbízható ellátási láncok, a gyorsabb működés és a fenntarthatóság a legfontosabb szempontok. Az E2E (end-to-end, végpontok közötti) gyártás és ellátási láncok támogatják ezeket a célokat. Ráadásul, ha a gyártási folyamatok könnyebben alkalmazkodnak a moduláris gyártósorokhoz, a vállalatok sokkal önállóbban tudnak cselekedni. De milyen szerepet játszanak a digitális technológiák az intelligens gyárak új megközelítéseiben? És mire kell a vállalatoknak nagyobb figyelmet fordítaniuk? Összegyűjtöttünk pár ajánlást a digitális projektek lehető leginkább költség- és erőforrás-hatékonyabb megvalósításáról.
Hét ötlet a digitális autóipari gyártáshoz
Az összes információhoz, művelethez és alkatrészhez való hozzáférés érdekében támaszkodjon az AI-al összekapcsolt digitális eszközökre. A digitális eszközök segítenek összefogni és optimalizálni az operatív vagy gyártási tervezést, a beszerzést, az egyedi kivitelezést és még sok más egyéb feladatot.
Kapcsolja össze az operatív technológiát és az informatikát (OT és IT): A zökkenőmentesebb IT-OT integráció, azaz az IT és más technológiák összekapcsolása a termelésben a sikeres IIoT-projektek mindenek felett álló eleme. Az OT az autóipari környezetben magában foglalja az automatizálási megoldásokat, a szenzortechnológiát vagy a mozgásvezérlést.
Alakítson ki egy következetes Big Data-stratégiát: Az okos (intelligens) gyártás olyan holisztikus stratégia, amely a teljes folyamatot felöleli a tervezéstől és az optimalizálástól kezdve a gyártáson és a szállításon át a termék teljes életciklusa alatt. A kommunikációs lehetőségek bővülése, valamint a hatékonyabb adatgenerálás és -kezelés segít a folyamatok optimalizálásában és a döntéshozatal megkönnyítésében.
Folyamatosan optimalizálja a munkafolyamatokat a modern termelési létesítményekben a mesterséges intelligencia segítségével. Az intelligens gyártás támogatja a kifinomult gyártási és összeszerelési módszereket a minőség javítása, valamint az OEE és a rugalmasság növelése érdekében, miközben optimalizálja a fenntarthatóságot, a teljesítményt és a költségeket.
Támaszkodjon a nagy teljesítményű érzékelőkre, képalkotási technológiára és vezérlőkre. Az érzékelők és vezérlők által generált adatok lehetővé teszik, hogy az intelligens gépeket dinamikusan hozzáigazítsa a változó folyamatokhoz és működési feltételekhez, és csökkentse alkalmazottai munkaterhelését.
Működjön együtt kiváló partnerekkel: Az ipari ökoszisztémák, azaz a különböző technológiák és tapasztalatok kölcsönhatása egyre nagyobb jelentőséggel bír az intelligens gyárban. Az OMRON az OT terén is jeleskedik. Ha IT-szakértelemről van szó, tapasztalt partnerekkel dolgozunk együtt.
Határozza meg megbízhatóan és pontosan a gépek és folyamatok teljesítményét digitális szimulációs technológiák segítségével. A digitális technológiák a megelőző karbantartással és az adaptív teljesítménnyel meghosszabbítják a gépek élettartamát. Az intelligens gyártás csökkenti a piacra kerülési időt, az energia- és fejlesztési költségeket.
Az OMRON és a Dassault Systèmes
A Dassault Systèmes példája bemutatja, hogyan nézhet ki egy innovatív technológiai együttműködés az autóipari környezetben. A technológiai vállalat együttműködésre alkalmas virtuális környezeteket hoz létre a valóság „virtuális leképezéseként”. A VAF és a Dassault Systèmes vállalattal folytatott együttműködés során, a 3DEXPERIENCE platformot felhasználva az OMRON kifejlesztett egy robotizált cellarakodó megoldást az üzemanyagcellák rétegeinek összeszereléséhez. A megoldás képes 0,5 másodperces ciklust elérni a bipoláris (BPP) és a membránelektróda (MEA) lemezek egyes rétegeinél.
A projekt ötlete az e.Volutionvállalattól származik. A projekt lényege egy új, üzemanyagcellán alapuló Mobility-as-a-Service (mobilitás mint szolgáltatás – MaaS) koncepció volt. A 3DXP segítségével a tervezés és a gyártás digitális egysége virtuális alapmodellként egy közös digitális megoldásként egyesültek. Ez lehetővé tette a gyártási folyamatok virtuális lefuttatását, így azok jobban tervezhetők és fejleszthetők voltak. Az IT és az OT agilis és személyre szabható gyártási megoldásokban egyesül. Az érintett vállalatok közös munkával akarják leegyszerűsíteni a hidrogén üzemanyagcellák gyártását. A virtuális összedolgozással támogathatják a prototípusgyártást, szimulálhatják az anyag- és erőforrás-megtakarításokat az új megvalósítási koncepciókban, és segíthetnek a piacra kerülési idő lerövidítésében. Ugyanakkor egy ilyen megközelítés elősegíti a fenntarthatóságot és a hatékonyság növelését – amely végső soron mindannyiunk célja.
Tudjon meg többet az OMRON autóipari megoldásairól.
További részletekért lépjen kapcsolatba velünk!