A változó trendek elfogadása: A rugalmas gyártás folyamatának áttekintése
Közzétéve: 2024. január 30. hely: Flexible Manufacturing
A gyorsan mozgó fogyasztási cikkek piaca (FMCG) átalakulóban van, amelyet olyan tényezők vezérelnek, mint a fogyasztók előtérbe helyezése, a testreszabási igények, az egészségtudatos preferenciák, a vegán életmód, az etikai aggályok és a fenntarthatóság. Várakozásaink szerint ez a szegmens következő évtizedben több változáson fog keresztülmenni, mint az előző 50 évben. Ez szükségessé teszi a termelés és az ellátási láncok kiigazítását, hogy megfeleljenek a ki- és alakuló trendeknek. A gyorsan mozgó fogyasztási cikkeket előállító gyárak jövője valószínűleg kisebb, intelligensebb létesítményeket jelent majd, autonóm árumozgatással és több egymással összekapcsolt rendszerrel.
A termelő berendezéseknek – akár önállóan, akár egymással összekapcsolva – minden eddiginél rugalmasabbnak kell lenniük, hogy időben biztosítani tudják a megfelelő anyagok és csomagolások beérkezését. A gyártásnak rugalmasabbnak kell lennie, és egyre inkább kiskereskedelmi forgalomra kész, kis mennyiségű, változatos termékeket kell előállítania, visszahívásmentes, hibátlan előállítással. A kérdés az, hogyan lehet ezt minimális költséggel és gyors megtérüléssel megvalósítani?
Munkafolyamat három szinten
A maximális rugalmasságot biztosító optimális megoldás eléréséhez fontos, hogy különböző tényezőket vegyünk figyelembe. Az OMRON által alkalmazott gyakorlati megközelítés a folyamatok optimalizálására összpontosít, hogy minimalizálja a zavarokat. Ennek során a munkafolyamatot három funkcionális szintre bontják.
1. szint – Amire a termeléshez szükség van – Intralogisztika
Mielőtt a gyártósor és a gép szintjére érnénk, a hangsúlyt a gyártósor rugalmasságának biztosítására kell helyezni, a fogyóeszközök időben történő szállításának, az áruk, dobozok és raklapok szállítását érintő optimalizálásnak, valamint a féltermékek, a hulladék és a fel nem használt fogyóeszközök kezelésének köszönhetően. A cél az, hogy elkerüljük a fogyóeszközök és félkész termékek raktározását az üzemcsarnokban.
2. szint – Ami a termelés során történik – A gép kiszolgálása
A gépek szintjén a hangsúly az anyagellenőrzési és -adagolási folyamatok automatizálására, a manuális adagolási tevékenységek automatizáltakkal való helyettesítésére, a csomagolóanyagok minőségbiztosítására és a csomagolás utáni csomagolásintegritás biztosítására helyeződik át.
3. szint – A technológiai háttér – A gép beállítása
A gépben minden funkció, például a gépvezérlés, a mozgás, a robotika, az érzékelés, a képalkotás és a biztonság automatikusan összehangolódik. Ez biztosítja, hogy az olyan feladatok, mint a töltés, a kupakok felhelyezése, a tálcák betöltése, a hegesztés, a lezárás és a címkézés a lehető leggyorsabban elvégezhetők legyenek, ezáltal növelve az általános hatékonyságot.
Az előnyök
A rugalmas gyártási folyamatok automatizálása számos előnnyel jár, többek között:
- A gyorsabb termékváltási képességek lehetővé teszik a gyártósorok gyors beállítását és módosítását, csökkentve az átállási időt és optimalizálva a teljesítményt
- A továbbfejlesztett nyomon követés és elemzés értékes információkat nyújt a folyamatos fejlődéshez és a munkafolyamatok optimalizálásához.
- A munkavállalók elégedettségének növelése az értéknövelő feladatokra való összpontosításnak, valamint a fontosabb és kreatívabb munkának köszönhetően