A hatékonyságvesztésből eredő elakadások elkerülése: Miért nem érdemes a vállalatoknak robotikai terveiket halogatni?
Közzétéve: 2024. szeptember 24. hely: Operational Excellence
Az innovatív technológiákba történő beruházások terén a késlekedés számos kockázattal jár. Azoknak a vállalatoknak, amelyek még mindig hezitálnak, három kérdést kell feltenniük maguknak.
Az európai gazdaság számos kihívással néz szembe, amelyek hatással vannak a növekedésre, a stabilitásra és a versenyképességre. Például Európában él a világ egyik legidősebb népessége. Az idősödő munkaerő növeli a társadalombiztosítási rendszerek terheit, csökkenti a munkaerő-kínálatot, ami potenciálisan lassíthatja a gazdasági növekedést. Ráadásul az EU zöld megállapodás melletti elkötelezettsége és a karbonsemlegesség 2050-ig történő elérése jelentős beruházásokat és strukturális változásokat igényel a különböző ágazatokban. Ehhez járul még a befektetési hajlandóság hiánya a pénzügyi aggodalmak miatt. A McKinsey Global Institute (MGI) legújabb tanulmánya szerint a több mint 1 milliárd dolláros bevétellel rendelkező, nagy európai cégek lemaradtak amerikai kollégáik mögött. Évente 400 milliárd dollárral kevesebbet fektetnek be, és mintegy 30%-kal lassabban növekednek.
Ez a beruházási halogatás számos olyan problémához vezethet, amelyek rövid és hosszú távú hatásokkal egyaránt járnak, beleértve a versenyképesség, a fenntarthatóság és a hírnév vonatkozásában jelentkező hátrányokat, az alacsonyabb termelékenységet és a sikertelenséget az új, képzett munkavállalók megszólítása terén. Az innovatív robotika képes lehet ellensúlyozni az ilyen irányú trendeket, de jól átgondolt finanszírozást is igényel. Ezért azoknak a vállalatoknak, amelyek jelenleg korlátozzák beruházásaikat, sürgősen fel kell tenniük maguknak a kérdést, hogy ez a rövid távú megtakarításokhoz képest hosszú távon nem jár-e nagyobb negatív következménnyel. Az alábbi három kérdést érdemes az ilyen megfontolások középpontjába állítani:
1. kérdés: Miért kevésbé hatékonyak azok a vállalatok, amelyek nem fektetnek be a robotikába?
A beruházások megtérülését (ROI) hagyományosan a beruházások nyereségességének mérésére használják. De mennyire árt hosszú távon egy vállalatnak, ha nem fektet be a robotikába? Azok a vállalatok, amelyek nem fektetnek be az ilyen típusú fejlesztésekbe, lemaradnak a versenytársak mögött, akik modern, automatizált rendszereket használnak a hatékonyság és a termelési kapacitás növelése érdekében. Ráadásul nem rendelkeznek az új termékek vagy szolgáltatások kifejlesztéséhez és a technológia élvonalában maradáshoz szükséges innovációkkal. A robotika jelentősen növelheti a termelékenységet, mivel a robotok megszakítás nélkül, éjjel-nappal dolgozhatnak. Azok a vállalatok, amelyek nem használják ki ezt a lehetőséget, kevésbé hatékonyan dolgoznak. Emellett az automatizálási technológiák gyorsabban és könnyebben átalakíthatók a különböző feladatokhoz, növelve a rugalmasságukat és az alkalmazkodóképességüket. Ilyen eszközök nélkül nehezebb megfelelően reagálni a piaci változásokra vagy az ügyfelek igényeire. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a robotika az ipari környezetben egyre növekvő szakképzett munkaerőhiány leküzdésének eszköze lehet. Az automatizálást sokáig a munkavállalók alternatívájaként tartották számon. A cél az volt, hogy a robotok helyettesítsék az alkalmazottakat. A kollaboratív robotika viszont az alkalmazottak és a gépek közötti szorosabb együttműködésre támaszkodik, és az emberi készségek maximalizálhatók a felhasználó-orientált automatizálással. Az adatvezérelt folyamatok digitalizálással történő felgyorsítása például azáltal erősíti az alkalmazottakat, hogy mesterséges intelligencián alapuló alkalmazásokat használnak a munkavállalók tájékozott döntéshozatalának támogatására. Az olyan lehetőségek, mint a lízing vagy a robot mint szolgáltatás jó lehetőséget jelenthetnek az új technológia beszerzésére. Az OMRON a kis- és középvállalkozások (kkv-k) számára megtérülési kalkulátort biztosít, amely segít érthetőbbé tenni számukra az automatizálás pénzügyi vonatkozásait. Ha egy kobot, azaz kollaboratív robot megvásárlását vagy bérlését fontolgatja, ez az eszköz megmutatja a befektetés megtérülését, és azt, hogy egy befektetés mikor válik nyereségessé.
2. kérdés: Miért kevésbé fenntarthatók azok a vállalatok, amelyek nem fektetnek be a robotikába?
Számos vállalat küldetésként a fenntarthatóságot tűzte a zászlajára, és egyre többet tesznek a fenntartható folyamatok, a vállalati felelősségvállalás kulcsszavainak megvalósításáért. Gyakran mégis figyelmen kívül hagyják azt a tényt, hogy az automatizálási technológiák számos módon előmozdíthatják a társadalmi és ökológiai célokat. A legfontosabb követelmény, hogy a folyamatok és rendszerek optimálisan legyenek összehangolva. Az érzékelők és a mesterséges intelligencia lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy már a korai szakaszban észleljék a rendszerben esetlegesen előforduló problémákat, például rezgéseket vagy meghibásodásokat, és ellenintézkedéseket tegyenek. Az optikai vezérlés és az innovatív kamerás képfeldolgozó segít a hibák és a minőségbeli eltérések korai felismerésében, a több ezer hibás alkatrész legyártása előtt történő reagálásban, valamint a gépek leállításának és az újramegmunkálás vagy a hulladék miatt felmerülő járulékos költségek elkerülésében. Ideális esetben a hatékonyság és a fenntarthatóság érdekében minden gépi folyamat koordinálása és összekapcsolása zökkenőmentes. Az OMRON integrált robotplatformmal ellátott gépvezérlése például segít radikálisan csökkenteni a gyártósorok átállási idejét. A vállalatok számára kihívást jelent, hogy felülvizsgálják munkamódszereiket, fenntartható folyamatokat hozzanak létre, és automatizálással támogassák munkavállalóikat.
3. kérdés: Miért kevésbé munkavállaló-barát az a vállalat, amely nem fektet be a robotikába?
Van néhány tévhit, amikor a robotikai beruházásokról esik szó. Az általános félelem az, hogy a robotok elveszik a munkahelyeket az alkalmazottaktól. Ez a feltételezés azonban téves: a sikeres automatizálás lehetőséget kínál arra, hogy lecserélés helyett támogassuk az munkavállalókat. A robot átveszi az ismétlődő feladatokat, de az ember hozza meg a döntést. Az olyan intelligens technológiák, mint a robotika, a nagy mennyiségű gyűjtött adat (big data) és a felhőalapú számítástechnika, a kiterjesztett valóság (AR) és a széleskörű hálózati elérés (IoT) segíthetnek a képzett munkaerő növekvő hiányának kezelésében azáltal, hogy hozzáadott értéket és rugalmas munkafolyamatokat tesznek lehetővé. Az olyan technológiai szolgáltatókkal való együttműködés, mint az OMRON és partnerei, akik jól ismerik az olyan eszközöket, mint az 5G, az Edge AI vagy az adatelemzés, jelentősen egyszerűsítheti az ilyen technológiák bevezetését és használatát. Egy másik tipp: a tervezéstől a koncepció igazolásáig (POC) egy sikeres és nyereségesen működő rendszerig, időre, türelemre és megbízható partnerre van szükség. A vállalatoknak előre fel kell tenniük maguknak a kérdést, hogy melyik technológia felel meg legjobban az igényeiknek, és hogyan lehet leginkább megfelelni az elvárásaiknak. A munkavállalók részéről tanúsított elfogadás szintén fontos szerepet játszik a folyamatok automatizálása terén. Célszerű kis méretű projektekkel indítani, bevezető projekteket megvalósítani, majd ezután gyorsan tovább lehet fejleszteni.
Következtetés: A költségek helyett az alkalmazási igényekre összpontosítson
Az új technológiákba való befektetéseket nem szabad túl szűklátókörűen vizsgálni. Ehelyett érdemes azt a jövőbe való befektetésnek tekinteni. A megtérülés kiszámítása önmagában nem elegendő ahhoz, hogy teljes mértékben áttekintse az innovatív robotika előnyeit és lehetőségeit a vállalatok szempontjából. Ehelyett minden érdekelt felet be kell vonni, hogy átfogó képet kapjunk az összes aggodalomról. Nem tanácsos egy új technológia, például egy kobot költségeire összpontosítani, ha egy ilyen eszköz többféle módon használható, átalakítható és bővíthető, ezért még nem lehet pontosan meghatározni, hogy segítségével mely folyamatok optimalizálhatók. Ahelyett, hogy a technológiára és a költségekre összpontosítanának, a döntéshozóknak inkább alkalmazásorientált és holisztikus módon kell gondolkodniuk és cselekedniük. Az OMRON által kínált erős partnerhálózat segít a vállalatspecifikus adaptációk megvalósításában és az Ön igényeinek pontosan megfelelő robotikai megoldás megtalálásában.