A Covid-19 vírustörzsek folyamatos változása miatt létfontosságú, hogy a minták a lehető leggyorsabban elemezhetők legyenek. Két bajor vállalat, a GriPS Automation GmbH és a D&T engineering GmbH az OMRON-nal együttműködve korszerűsítette a folyamat pipettázási részét, aminek közönhetően a feldolgozási idő lemezenként egy óráról tíz percre csökkent.
Az együttműködés eredményeként a mintaátvitel segítésére a három vállalat kifejlesztette a PT600 laboratóriumi feldolgozórendszert, amelyben az érintésmentes átvitelt egy OMRON Cobra 450 robot végzi. Az új megoldást azért fejlesztették ki, mert a szabványos Covid–19-minták vizsgálatához a folyadékból kimért mintát kell venni, és azt egy olyan csőbe kell átvinni, amelyben az megfelelően vizsgálható. Ezt a feladatot kézzel elvégezni időigényes, és nagy az emberi hiba lehetősége. A pipettázási folyamat automatizálása az ilyen hibák kiküszöbölésére szolgál.
- 0:00 - Automatizált pipettázó megoldás biztosítja a Covid–19-minták gyors kiértékelését
Az OMRON Cobra 450 egy négytengelyes Scara robot 450 mm-es hatótávolsággal. Olyan folyamatokhoz tervezték, mint az anyagkezelés, összeszerelés és precíziós megmunkálás, és kiváló ismétlési pontosságot biztosít. Ebben a konkrét projektben a mintát egy 96 lyukú mikrolemezbe kell pipettázni. A pipettára egy hegyet kell felhelyezni, amelynek segítségével aztán ki kell meríteni a mintát. Ebből a lemez egyik rekeszébe kell átvinni egy kimért mennyiséget. Ezt a folyamatot kell megismételni a további 95 lyuk esetében is.
Teljes körű, intelligens megoldás
Az ipari robotot, egy MicroHAWK V330-F kompakt vonalkódolvasót, egy nagy pontosságú G5 sorozatú szervo rendszert, Gigabit Ethernet Vision kamerákat, valamint egy NYP35 előlapba építhető ipari PC-t egyesítő megoldás automatizálja a teljes folyamatot, beleértve az eredeti folyadékcsöveken lévő QR-kódok leolvasását, és az egyes minták megfelelő lyukba történő beosztását. Ez kiküszöböli azokat a hibákat, amelyek a folyamat manuális elvégzése esetén előfordulhatnak. Az automatizált művelet sebessége is sokkal gyorsabb, mint a kézi folyamat. Ez utóbbi esetében akár egy órát is igénybe vehet egy teljes, 96 mintát tartalmazó lemez feltöltése, míg a robot tíz perc alatt elvégzi a feladatot, ezzel jelentős időt takarít meg. A teljes folyamatot a Sysmac platformunk vezérli, és az NX1-vezérlő az OPC-UA-szerveren keresztül folyamatosan frissíti az adatbázist a minták vonalkódinformációival.
Az új feldolgozórendszer fejlesztése 2020 decemberében kezdődött és 2021 májusára fejeződött be. Guido Grimberg, a GriPS Automation vezérigazgatója elmondta: „Az első teljesen automatizált PT600-as gépet már üzembe is helyezték egy laboratóriumban, és tökéletesen működik.”
Elárulta: „Immár 25 éve dolgozunk szorosan együtt az OMRON-nal, és számos rendszerintegrációt fejlesztettünk ki együtt, ezért magától értetődő volt, hogy ebben az esetben is őket bízzuk meg az automatizálás kivitelezésével. Az OMRON rendkívül széles termékpalettával rendelkezik, amely ennek a megoldásnak a kifejlesztésében is nagyszerű támogatást biztosított számunkra – a kijelzőktől kezdve a robotokon, vonalkódolvasókon és a meghajtástechnológián át a vezérlőrendszerig, és még sorolhatnám. Ez nagyban megkönnyítette a dolgunkat, hiszen egyetlen vállalat képes biztosítani a teljes körű, intelligens megoldást.”
Guido Grimberg hozzátette: „Az ipar 4.0 napjainkban kulcsfontosságú témakör. Ennek a projektnek a kapcsán olyan kihívásokkal kellett szembenéznünk, mint a világjárvány, a nyomonkövethetőség biztosítása, valamint a megbízható adatgyűjtés és -elemzés szükségessége. A munkánk a szenvedélyünk, ezért is vettünk részt a PT600 kifejlesztésében.”
Kapcsolódó termékek
-
Minden kiváló gép lelke
-
Információ és produktivitás egy miniatűr vezérlőben
-
Előlapba építhető ipari PC
-
MicroHAWK V330-F többcélú kódolvasó