Az aktív biztonsági berendezéssel ellátott, kis helyigényű kobotmegoldás percenként akár 8 doboz kezelését teszi lehetővé anélkül, hogy biztonsági kerítésre vagy lézeres leolvasókra lenne szükség.
A kollaboratív robotokat (kobotokat) ma már számos különféle alkalmazási célra használják. Ennek egyik legfrissebb példája a FlexLink és az OMRON közötti partneri együttműködés. A FlexLink világszerte több száz ügyfélnek kínál rugalmas, moduláris felépítésű szállítószalagokat és ipari automatizációs berendezéseket – köztük raklapkezelési megoldásokat is. A FlexLink megoldásai a legnagyobb élelmiszeripari és szépségápolási márkák gyártósorairól köszönnek vissza. Egy jelentős gyártó megkeresését követően a két vállalat összefogott, hogy az OMRON kobotjainak felhasználásával egy kollaboratív raklapkezelőt alkossanak meg.
Stéphane Chevalard, a FlexLink műszaki ellenőre így ismertette a megoldás előnyeit: „A kobotok segítségével történő raklapkezelés számtalan különféle előnnyel jár. Először is: rendkívül rugalmas. A rendszert egyszerűen át lehet helyezni egyik gyártási helyről a másikra. Akár még a gyártósorok között is cserélgethető, mivel autonóm és könnyedén mozgatható. Emellett az általunk hozzáadott kiegészítő biztonsági megoldás a humán kezelőkkel való együttműködést is lehetővé teszi, akik így anélkül tudnak a kobot biztonságos közelségében dolgozni, hogy biztonsági kerítésre vagy lézeres leolvasókra lenne szükség. Ennek a megoldásnak köszönhetően egyúttal a CE tanúsítványt is meg tudtuk szerezni.”
A rendszer kifejlesztése
Az OMRON és a FlexLink egyaránt részt vett a projekt kezdeti tervezési fázisában, a megoldás pedig a felhasználóktól származó visszajelzések nyomán folyamatosan egyre tökéletesebbé válik. A rendszer kifejlesztése azért vett több hónapot igénybe, mert csak így lehetett biztosítani, hogy a végeredmény rugalmas és könnyen konfigurálható legyen. A raklapkezelő rendszer az amerikai és az európai szabványnak megfelelő raklapokat is tudja kezelni – a hozzáadott kiegészítő elemeknek köszönhetően akár két méteres magasságig.
A kobot kapacitása maximum 8 doboz vagy alkatrész percenként, de egy kettős felszedést lehetővé tevő vákuumos fogóval ez akár 14 alkatrész/percre növelhető. Az új raklapkezelő rendszerek 10 vagy 12 kg-os dobozokat tudnak kezelni, mivel két különböző típusú kobot használható – az OMRON TM12, illetve TM14.
Gary Hinault, a FlexLink irányítástechnikai mérnöke a következőket tette hozzá: „Ez a megoldás kielégíti az automatizált raklapkezeléssel szembeni igényeket, ily módon a kezelők mentesülnek ez alól az ismétlődő feladat alól, hogy olyan feladatokra összpontosíthassanak, amelyek nagyobb hozzáadott értéket képviselnek és érdekesebbek.”
A kobotok viszonylag rövid idő alatt leszállíthatók, telepítésük pedig csupán egy-két napot vesz igénybe. Az automatizált raklapkezelési megoldásnak köszönhetően a kezelők nincsenek kitéve a nehéz súlyok emeléséből eredő mozgásszervi rendellenességek vagy sérülések kockázatának. Az a gyártó, aki eredetileg kérte a kobotot, úgy becsüli, hogy az új rendszerre fordított beruházás nagyjából másfél-két éven belül fog megtérülni.
További információk: www.flexlink.com