A BOLÇİ török csokoládégyárnak teljesítenie kellett azon ígéretét, miszerint olyan termékeket állít elő, amelyeket „emberi kéz nem érintett”. Az Omron és az Innovas cég a gyár csomagolási területén közös erővel létrehozott egy három Omron robotból álló gyártósort, amelynek a termékminőség javítása mellett a munkaerőköltségek csökkentése is célja volt.
A kihívás: a termelési kapacitás és a hatékonyság növelése
A BOLÇİ vállalat jelenleg 13 országba exportálja termékeit, ezt a számot azonban évről évre növelni szeretné. A vállalat emellett a termelési kapacitás és a hatékonyság növelését is célul tűzte ki, minimálisra szeretné csökkenteni a gyártási hibák számát, továbbá az infrastruktúráját is tovább kívánja fejleszteni.
Az Omron robotok bevezetése előtt a csokoládékat kézzel helyezték a csomagoló soron a daraboló és az elosztó asztalra.
A vállalatnak ugyanakkor az éves szezonális ingadozásokkal és a különleges alkalmakkal is szembe kell néznie. Ilyenkor az eladások napi szinten megnövekedhetnek, és a termelést ennek megfelelően kellett módosítani.
A megoldás
Az Innovas vállalat három Omron robotot telepített a BOLÇİ üzemébe. A robotok felveszik és a daraboló és elosztó asztalra helyezik a csokoládékat, amivel amellett, hogy időt takarítanak meg, a munkaerőigényt is csökkentették. A három robot egymással szinkronban működik egy integrált rendszer részeként, amely kamerás ellenőrző állomásból, továbbá munkabiztonsági és robotrendszerekből áll. Mivel a csokoládé nagyon különleges anyag, fontos, hogy alakja ne változzon a folyamat során. Ehhez a termék pontos pozicionálása és rendkívül precíz kezelésére van szükség.